Po drugiej stronie

linie

DOVER, Port. Godzina 22:30

Droga z portu kieruje nas na angielskie rondo. Nawet dobrze, bo tych w Anglii jest naprawdę sporo, więc praktyka okaże się tutaj bezcenna. Ponieważ znaki ustawione są po lewej stronie, a my, odruchowo spojrzeliśmy na prawą, nie zauważamy który zjazd należy wybrać. Trudno, nie będziemy się kręcić bez sensu. Jako nawigację przyjmujemy dobrze oświetloną naczepę tira, który według nas jedzie w kierunku naszej autostrady. Czyli będzie prościej, bo i pokaże „jak”, i „którędy”.

Początkowy, słuszny wybór okazuje się błędem. Nasza nawigacja po kilku ostrych wirażach na kolejnych, niewielkich rondach, zatrzymuje się na parkingu. Najprawdopodobniej spędzi tam noc, więc chcąc nie chcąc trzeba powtórzyć drogę, tyle że w przeciwnym kierunku. Przed nami nie ma tym razem żadnych światełek. Są za to znaki!

Jedziemy we właściwym kierunku, zaczyna się autostrada i wydawać by się mogło, że nic nas na niej nie zaskoczy. Trzy pasy, czasem cztery, prosta droga. A jednak! Chwila nieuwagi i pojawiają się pierwsze klaksony! I z lewej i z prawej strony. Z prawej – od spieszących się kierowców, którzy w Anglii zajmują wszystkie pasy, poza skrajnie lewym. Z lewej – od kierowców chcących się włączyć do ruchu.

Po kilkudziesięciu minutach spokojnej jazdy, na własnej skórze odczuwamy problem włączania się do ruchu. Z pasa lewego chcemy na prawy. Jest ciężko. Nawet bardzo, bo ostatecznie na prawy pas się nie wbijamy i autostrada żegna nas przedwcześnie. Wita natomiast kolejne rondo, tym razem trzypasmowe. Za rondem seria mniejszych i większych dróg. Z każdym kolejnym mijanym przez nas samochodem, w tyle głowy pojawia się myśl: „czy my aby na pewno jedziemy dobrą stroną ulicy?”.

W końcu wracamy na autostradę, następnie wybieramy prawidłowy zjazd i trzy do pięciu rond później – docieramy do celu.
Nadchodzi ulga, ale i dziwne uczucie, że fajnie byłoby spróbować jeszcze raz!

taki i bus

look

samochdy

strzalki

car park

Zdjęcia: Marta; tekst: Julek

Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco!

Dodaj komentarz