Brexit

LOndon eye

W czwartek, 23 lipca, większość Brytyjczyków opowiedziała się za wyjściem Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej (za wyjściem – 51,9%; za pozostaniem – 48,1%). Jeśli by podzielić głosujących według ich narodowości, za Brexitem była większość Anglików oraz Walijczyków. Szkoci oraz Irlandczycy wolą pozostać w strukturach UE.

Czy z tego powodu, Wielką Brytanię czekają kolejne referenda, oraz – możliwy w ich następstwie – rozpad?
Być może. Jednak jeszcze dużo wody w Tamizie upłynie, zanim nowe prawo, oparte o ogłoszoną wczoraj decyzję zostanie przyjęte.

Póki co, w stolicy Anglii (za wyjściem – 24,7%; za pozostaniem – 75,3%) nic się nie zmienia. Narodowościowy oraz kulturalny tygiel zajęty jest swoim życiem, które z wielu przyczyn toczy się właśnie tutaj. O wiele ciekawszy z dzisiejszej perspektywy, zdaje się być obraz stolicy Anglii za kilka lat, kiedy poznamy odpowiedzi na nurtujące nas dziś pytania: czy otwarty dotąd rynek pracy odrzuci spotykanych tu na każdym kroku zarobkowych emigrantów i zastąpi ich obywatelami UK? A może, z racji problemów kadrowych przejawiających się wolnymi wakatami w pubach, hotelach, szpitalach, biurach i tysiącach innych miejsc, Rząd brytyjski zacznie jeszcze chętniej wydawać wizy oraz pozwolenia na pracę?

Pytań jest znacznie więcej. Tyle samo niepewności, strachu ale też i nadziei, bo Brexit (jak pokazują wyniki) nie jest jednowymiarowy.

Czekając na rozwój dalszych wypadków, będąc wciąż tutaj, w Anglii, sugerujemy zapomnieć na chwilę o politycznych następstwach czwartkowego referendum i zacząć odkrywać Anglię! Tą teraźniejszą, ciekawą, niezwykłą i pociągającą; o wielu odcieniach, barwach, smakach, dźwiękach… .

Co Wy na to?

Big Ben

 

autobusy

road

budki

Zdjęcia: Marta
Tekst: Julek

Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco!

2 Comment

  1. Myślę, że to była zła decyzja, ale każdy ma prawo do własnej opinii, chociażby pociągała ona za sobą negatywne skutki. We’ll see.

    1. admin5004 says: Odpowiedz

      Dokładnie – we’ll see, a póki co cieszmy się Anglią taką, jaka jest!

Dodaj komentarz