Przepych

zegar

Zamiłowanie Brytyjczyków do tego co tradycyjne, stare i klasyczne, widać na każdym kroku. Było już o samochodach z przeszłości, pora więc na kolejny temat z obszaru vintage.

Swoją drogą, wiele wiele lat temu, nie wiedząc nic o Anglii a bazując jedynie na popularnych angielskich serialach i filmach, nasz obraz angielskiego wystroju skręcał nieco w stronę wyższych sfer. Arystokracji. W stronę okrągłych stołów, ręcznie malowanych zastaw, sreber, dekoracji na drewnianych meblach, wielkich luster oraz wszelkiej maści toaletek, sekretarzyków, et cetera et cetera… . W tym wszystkim były też bardziej przytulne obrazki, z wygodnymi kwiecistymi kanapami czy buduarowymi lampami.

Takie było nasze wyobrażenie.

Wizyty w kilku angielskich sklepach z antykami, te dawne wyobrażenia częściowo potwierdziły. Przepych jest, a przedmiotami z jednego tylko sklepu, można by obdzielić kilka kolejnych! Stare meble, instrumenty, zastawy, rzeźby, dekoracje, technologia ubiegłych czasów… tego wszystkiego jest tak dużo, że gdyby ktoś urządzając własne mieszkanie, miał chęć za pomocą jego wystroju przenieść się w czasie – nie miałby z tym najmniejszego problemu. Jedyną przeszkodą mogą okazać się pieniądze, gdyż przeszłość w Anglii ma swoją wartość. Zresztą, nawiązania do przeszłości – może jeszcze nie tak zamierzchłej – są ostatnio zwyczajnie modne.

Każdy przedmiot czekający tu na swoje drugie życie (od antycznej szafy, przez wannę z nóżkami, na skórzanej walizce skończywszy) jest nośnikiem historii, którą da się wyczuć nawet w jego zapachu. Historii, która przyciąga nie tylko ciekawskich młodych, ale przede wszystkim – jej świadków. Osoby, które w otoczeniu podobnych mebli dorastały i dzisiaj, z czystego sentymentu, chcą do tamtych czasów wrócić. Chociaż na jedną chwilę.

Skoro ostatnimi laty zachwycamy się dizajnerskimi wytworami nawiązującymi do lat młodości naszych rodziców, to czemu nie mielibyśmy dać się również porwać estetyce naszych dziadków – a nawet – pradziadków?

Kto wie, być może moda zanurzy się kiedyś w przeszłość jeszcze głębiej… .

fajki

antyki2

antyki3

antyki1

kasa

Zdjęcia: Marta
Tekst: Julek

Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco!

Dodaj komentarz