Królowa wszystkich

DSC_0074

Myli się ten, kto myśli, że w Anglii jest tylko jedna Królowa. Są dwie. Jedna rezyduje w Buckingham, natomiast druga ma oko na całą południową Anglię, patrolując ją z zachodu na wschód. Królową Elżbietę już znacie. Czas na spotkanie z Królową Tamizą!

Mająca 215 mil długości (346 km) Tamiza, jest dla Anglii bardzo ważna. Powody są przynajmniej dwa. Jej historia (zatrzymała Juliusza Cezara, wprowadziła handel na całkiem nowy poziom, gwarantowała wielkie pieniądze) i funkcja (przede wszystkim rekreacyjna, która przyciąga tłumy miłośników wszelkiej maści obiektów pływających). U jej brzegu mieszczą się domy, hotele, restauracje, osiedla mieszkaniowe, biura, rezerwaty. Po jej wodach pływają turyści,  sportowcy, zakochani, biznesmeni, studenci, ci okropnie bogaci i ci, co nie mają nic… .  Tamiza skupia życie! Swoim urokiem sprawia, że każdy kto tylko ją dostrzeże, chce przy niej odpocząć. Zresztą, nie trzeba jej specjalnie szukać, gdyż Tamiza jest jedną z tych rzek, które odwracają całą uwagę miasta. To ona przyciąga najwięcej spojrzeń.

Tamiza jest w centrum stołecznego gwaru i wielkiej gospodarki (Londyn), arystokratycznej elegancji (Windsor, Hampton Court) oraz naukowej potęgi (Oxford). Jest urozmaiceniem spokojnego, nieco sennego życia (Walton) i zwykłej codzienności mieszkańców (Staines).

Jest jak Królowa – dla wszystkich.

DSC_0082

DSC_0090

DSC_0102

DSCN8887

Zdjęcia: Marta
Tekst: Julek

Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco!

Dodaj komentarz