Człowiek

DSC_1415

Piękna plaża, ciepłe morze, zimne drinki i dobre jedzenie – to najważniejsze życzenia turysty, przed dokonaniem wyboru miejsca wakacyjnego wyjazdu i – niestety – również często jedyne atrakcje, jakich doświadcza będąc już na miejscu. A co z potrzebą poznawania? Poszukiwania? Odkrywania tego co nowe? Cóż, nie każdy ją posiada, ale będąc w miejscu dla nas obcym, ciekawość powinna być silniejsza niż głód czy chęć opalenia bladego ciała.
Jak więc tę ciekawość w sobie wywołać? Hmm, zróbmy pewien test… .

Krok 1
Po śniadaniu, zamiast do wody – wpakujmy się do lokalnego środka komunikacji miejskiej. I nie dajmy się sparaliżować początkowemu strachowi przed nieznanym, kiedy zamiast luksusowego autobusu, podjedzie afrykański dala-dala, z naczepą wypełnioną lokalsami. Podróż z mieszkańcami danego miejsca jest pierwszym kokiem do jego poznania. Dlaczego? Bo Ci ludzie są prawdziwi. Nie są tam po to aby naciągnąć Cię na pamiątkę czy oprowadzić po okolicy. Jedziecie w tym samym celu – do pracy, na zakupy, aby coś załatwić  a na tym polega przecież codzienne życie.

Krok 2
Po dojechaniu na miejsce (celem wyprawy może być mało znacząca wieś/miejscowość, gdzie na próżno szukać innych turystów) zapuść się przed siebie. Bez planu i oczekiwań. Zagub w labiryncie krętych uliczek, kup coś na lokalnym targu, odpocznij pod dającym schronienie od słońca drzewem. Poczuj zapachy, dostrzeż kolory i…

Krok 3
… poznaj ludzi! Porozmawiaj z nimi. Dialog wciąż jest w naszym świecie czymś naturalnym. To podstawowa forma komunikacji, której często nie dotyczą nawet bariery językowe, bo dużo rzeczy można wyrazić gestem, uśmiechem. Tam, gdzie inni ludzie nie widzą w Tobie tylko przynoszącego zyski turysty, rozmowa da Ci niemałą satysfakcję, bo zarówno jak i Twój rozmówca dla Ciebie tak i Ty dla niego jesteś ciekawostką. Przybyszem z innego miejsca na świecie, który może znacząco się różnić. Niezwykłym doświadczeniem jest pokazać osobie, która nigdy nie wyjechała poza swoją osadę – zdjęcia miasta, w którym mieszkasz czy bliskich Ci osób. Opowiedzieć o swoich obyczajach, pracy, obowiązkach i codziennym życiu. Opowiedzieć coś o sobie, bo każdy człowiek ma swoją historię, która może być dla innych inspirująca.
Ba! Może się tak zdarzyć, że ludzie których spotkasz, nie widzieli siebie zbyt dużo razy na zdjęciu. I tu możesz wykonać krok kolejny.

Krok 4
Uwiecznij na zdjęciu kogoś, kto Cię zaciekawił, rozweselił, wzbudził sympatię, zainteresował. Przedstaw na zdjęciu człowieka, takiego, jakim go widzisz. Pokaż jego prawdę. Następnie, spróbuj to zdjęcie na miejscu wywołać i… podaruj je bohaterowi fotografii. Niech spojrzy na siebie oczami kogoś, kto jest jej ciekawy.
Bardzo możliwe, że zrobi to po raz pierwszy… .

DSC_1079

 

DSC_1880

DSC_1950

DSC_2051

DSC_1070

DSC_1147

DSC_1415

Zdjęcia: Marta
Tekst: Julek

Dodaj komentarz